Hodowla psw rasy hovawart Casariae'hovHodowla psw rasy hovawart Casariae'hov


HISTORIA RASY

Hovawart to rasa zaliczana do II grupy FCI, sekcja 2.2-molosy typu górskiego.

Nazwa rasy pochodzi od słów: „ hof”, „hova”- podwórze, „warten”- pilnować.

Rasa wywodzi się z dawnych niemieckich psów stróżujących, została zrekonstruowana w XX wieku. W literaturze niemieckiej, pochodzącej z okresu Średniowiecza spotyka się częste wzmianki o psie figurującym pod nazwą „ hovewart” lub „ Hofwarth”( np. w średniowiecznym kodeksie praw nazywanym „Sachsenspiegel „ z 1220 roku. Przedstawiany był tam jako wierny stróż należący do drobnej szlachty i ludzi pochodzenia chłopskiego). Niestety nie zachowały się żadne ryciny ale wiadomo, że był to duży pies w typie psów pasterskich, o gęstej sierści chroniącej go przed niepogodą.

Na początku XX wieku Kurt Konig kojarząc psy z wiejskiego Harzu i heskiego Odenwaldu z psami pasterskimi, owczarkami niemieckimi, nowofundlandami w dawnym lekkim typie, leonbergerami i innymi odtworzył rasę. W 1922 roku zarejestrowano pierwszy miot zaś w 1937 roku rasę zatwierdzono.

Hovawart to piękny, pełen temperamentu pies, chętny do współpracy z człowiekiem i potrzebujący bliskiego z nim kontaktu. To niezawodny stróż i obrońca. Jest psem aktywnym, wesołym, ciekawskim. Potrzebuje dużo ruchu i zajęcia. Będzie wspaniałym towarzyszem wszelkich aktywności, od górskich wędrówek po różne dyscypliny psich sportów. Jako pies wielostronnie użytkowy może być wykorzystywany w służbie policyjnej i ratownictwie.
Hovawart występuje w trzech odmianach kolorystycznych: blond, czarnej podpalanej oraz czarnej.

Muffina Pałacowe Piękności Medina Królewska Kraina Fibi Even Hov


Źródła:
- J.Monkiewicz, K.Rogowska, J.Wajdzik „Kynologia wiedza o pse” UWP 2011
- Eva-Maria Kramer „ Rasy psów” Multico Warszawa 1998
- pl.wikipedia.org